Kadın Çemberi, içinde bulunduğumuz postmodern savaşın Türkiye başlangıcında, birbirini tanımayan ama birbirine destek olmak isteyen kadınların, uzun zaman devam eden sohbetlerinden, tartışmalarından, incelemelerinden ve gözlemlerinden sonra kurduğu bir oluşumun meyvelerinden biridir.

Bu çember, referans usulü ile, oldukça gizli bir şekilde ilerleyerek kadınlara ulaştı. Henüz sayıca az ama dertleri, endişeleri ve mücadele gücü olan bir grup kadın, yaklaşık 1,5 yıldır, her ay bir konu belirledi, bu konu üzerinde okumalar önerdi ve aylık toplantılarda bu konuları konuşup sohbet etti. Her kadın, bir diğerinin ufkunu açtı, her kadın birbirine yardımcı oldu.

Kadın Çemberi sitesini, konuştuklarımızı ve yazdıklarımızı paylaşabilmek ve başka kadın çemberlerinin oluşumuna önayak olabilmek amacıyla açtık. Kendi deneyimimizi örnek olarak sunuyor, başka kadınların deneyimlerini ve yazdıklarını paylaşacaklarını umuyoruz. Bu süreçte en çok şikayet ettiğimiz şeylerden biri, mesnetsiz ve kaynak göstermeden yapılan iddialar, genelleştirmeler ve tartışma adabına uymayan ithamlar oldu. O yüzden zaten önemsediğimiz bazı ilkeleri yazıya dökerek bir yayın politikası olarak paylaşmayı uygun gördük. Yayın politikamız ve ilkelerimiz gereği üzülerek her yazıyı yayınlayamayacağız. Yayın ilkelerimiz:

  1. Bu sayfa, feminizm üzerine, kadınlar tarafından yazılan, kadınları ilgilendiren her konuda yazıya açıktır.
  2. İlkelerimiz’de geçtiği gibi, bu muhabbet grubu, “feminizmi eşitlik değil, erkek egemenliğinden kurtuluş mücadelesi” gören kadınlardan oluşmuştur ve bu odakta tartışmalar yapmayı öncelikli olarak amaçlar.
  3. Kişilere değil meseleye, karakterlere değil eylemlere odaklanan yazılara yer verir.
  4. Mümkün olduğunca kanıt ve belgelerle iddialarda bulunmayı önemser.
  5. “Terflik güzel ahlaktır” düsturuyla, şunları içeren yazıların yazarını uyarır, düzeltme ister veya yayınlamayı reddeder:
  • küfür, hakaret, her tür ayrımcı ifade,
  • herhangi bir gruba dair basmakalıp genelleme, herhangi bir gruba yönelik ayrımcı söylem, nefret söylemi
  • kişisel saldırı, intikamcılık, ifşa, karalama, dedikodu, söylentiye dayalı itham
  • boş polemikçilik, kötü niyetli tartışma, mantık hatalarıyla tartışma yürütme

Kadın Çemberi, gönüllülük esasıyla yürütülüyor. Kadın Çemberi, herhangi bir kaynak veya fon almamaktadır, bu sitedeki etkinliğinden maddi kazanç sağlamamaktadır.

Kendi adlarıyla ya da seçtikleri mahlaslarıyla burada yayınlanan yazıların hakları yazarlardadır, istedikleri zaman metinlerini geri çekebilir, yayından kaldırabilirler. Yazılarını istedikleri başka bir yerde yayımlayabilirler (nezaketen de olsa haber verirlerse seviniriz).